Press "Enter" to skip to content

گوشی‌های هوشمند نسل آینده به قابلیت کینکت مانند مجهز می‌شوند

aliashori 0

شرکت کوالکام با فن‌آوری جدیدی بر آن است تا قابلیتی نظیر Kinect را به گوشی‌های هوشمند بیاورد و از قرار معلوم سیستم عامل اندروید نخستین سیستم عاملی خواهد بود که در زمینه گوشی‌های هوشمند مجهز به برنامه ماژول طیفی نسل دوم می‌شود.

این در حالی است که گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر این که ویندوزفون بعدی و بزرگ مایکروسافت هم به احتمال فراوان مجهز به حالت‌های حرکتی مانند Kinect می‌شود اما این شرکت برنامه‌اش را در این خصوص دگرگون ساخت.

در حالی که نمونه‌های پیشین متمرکز بر عکاسی با نور کم بودند، شرکت کواکام با نمونه‌های جدید در حال ترویج ماژول احراز هویت به منظور احراز هویت بیومتریک بهتر، ماژول‌های دوربین جدید و عینک‌های واقعیت مجازی هوشمند است. در این باره حتی دستگاه‌های رده پایین نیز امکان استفاده از برخی از این قابلیت‌ها و ویژگی‌ها را دارند.

کوالکام در بیانیه خود در این مورد آورده است: «در دانش جدید کامپیوتر اصرار به استفاده از فن‌ها و روش‌های کاربردی با بهره‌گیری بهترین کیفیت تصویری و تجربه‌های نو پا گرفته است.» این در صورتی است که قابلیت طیف آی اس پی (Spectra ISP پردازش تصویر سیگنال) در ویندوز کامپیوتر با خود امکاناتی از قبیل Windows Hello و دیگر قابلیت‌ها را با کمک دوربین RealSense اینتل به ارمغان می‌آورد.

تیم للان، نایب رییس مدیریت تولید در شرکت کوالکام، هم در این مورد اظهار می‌کند: «سوای از این که قابلیتی نظیر Kinect در گوشی‌های هوشمند با منظور تصویربرداری دیجیتالی، ضبط تصویر یا استفاده از برنامه‌های کاربردی کامپیوتری به کارگیری شود ـ که این هم خود مستلزم ردیابی دقیق حرکتی است ـ پر واضح است پردازش قدرتمند سیگنال تصویری دوربین اکنون دیگر برای نسل آینده تجربه‌های مربوط به کاربران موبایل حایز اهمیت ویژه شده است.»

در عین حال، دوربین RealSense اینتل نمی‌تواند در گوشی‌های هوشمند به کار گرفته شود زیرا دستخوش “سربار حرارتی” (thermal overhead) می‌شود. یعنی داغ می‌کند. این در حالی است که از طرف دیگر، شرکت کوالکام راه حلی برای این معضل در چنته خود دارد و این احتمال هست که بتواند در این فن‌آوری جدید به موفقیت دست پیدا کند چون قابلیت طیف آی اس پی (Spectra ISP پردازش تصویر سیگنال) را می‌تواند در گوشی‌های موبایل نصب و به کارگیری کرد چون فضای کمتری را اشغال می‌کند.

شرکت کوالکام موعدی را برای انتشار این فن‌آوری معین نکرده است اما گفته که آن را با چیپست اسنپ دراگون ۸۴۵ خود راه‌اندازی خواهد کرد. کوالکام اعلام کرده است: «فن‌آوری طیف آی اس پی (Spectra ISP پردازش تصویر سیگنال) می‌رود که بخشی از پلتفرم آینده موبایل پرچمدار مبتنی بر اسنپ دراگون شود.»

حال آن چه باقی می‌ماند این پرسش است که آیا شرکت‌هایی مانند سامسونگ قدرت و تمایل انطباق با چنین قابلیتی را برای مثال در گوشی‌های هوشمند پرچمدار گلکسی خود دارند یا خیر؟

نوشته گوشی‌های هوشمند نسل آینده به قابلیت کینکت مانند مجهز می‌شوند اولین بار در ویندوز ایران – مرجع تخصصی مایکروسافت لومیا، ویندوز و ویندوز موبایل پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *