Press "Enter" to skip to content

آیا ویندوز ۱۰ اس بهتر از ویندوز ۱۰ است؟

aliashori 0

شرکت مایکروسافت در ماه می سال جاری همراه با لپتاپ جدید سرفیس ، سیستم عامل جدید ویندوز ۱۰ اس را به عنوان رقیب کروم گوگل معرفی کرده است و توانست موردتوجه قرار گیرد. برای مشاهده ادامه مطلب با وب سایت ویندوزایران همراه باشید.

این سیستم عامل نسخه ارتقایافته ویندوز ۱۰ بوده و تمامی برنامه ها و بازیهای سیستم عامل در فروشگاه ویندوز به شکل قفل شده است. بیشتر افراد تصمیم گرفتند سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ پرو ارتقا دهند و ویندوز ۱۰ اس را جالب نمی دانند. متاسفانه بیشتر منتقدان معتقدند مایکروسافت تغییر خاصی در ویندوز ۱۰ اس نسبت به ویندوز ۱۰ به وجود نیاورده از این رو آن را مناسب ندانسته و سیستم عامل معمولی پنداشتند.

اگرچه برخی ویندوز ۱۰ اس را یک سیستم عامل ناکارآمد می دانند اما مایکروسافت در هنگام معرفی این پلتفرم را ارتقایافته تر از ویندوز ۱۰ دانسته و همچنین نسبت به نسخه پیشین با ویژگی بیشتری همراه است.

دلیل آن نیز عملکرد خوب و پرسرعت سیستم عامل بوده و حتی آن را سریعتر از ویندوز ۱۰ نیز می دانند. اگر بخواهیم ترتیب بندی داشته باشیم، ویندوز ۱۰ اس سریعتر از ویندوز ۱۰ پرو و ویندوز ۱۰ پرو سریعتر از ویندوز هوم به شمار می رود. مایکروسافت با انجام بهینه سازی هایی روی ویندوز ۱۰ اس موجب افزایش سرعت آن شد و برای استفاده از این نسخه قطعا باید شرایطی داشته باشید.

چطور ویندوز ۱۰ اس سریعتر است؟

با ویندوز ۱۰ اس کاربران به فروشگاه ویندوز قفل شده رو به رو می شوند. این بدان معنا بوده که کاربران برای دانلود برنامه یا بازی خاصی در فروشگاه ویندوز با محدودیتی رو به رو هستند و به سادگی نمی توان برنامه موردنظر را دریافت کنند. این تئوری موجب امنیت بیشتر دستگاه شده و در طول زمان دستگاه را بدون مشکل باقی خواهد گذاشت و از نصب برنامه های مخرب نیز جلوگیری خواهد شد.

هنگامی که می خواهید برنامه ای را از ویندوز استور دانلود کنید، نرم افزار موردنظر به پوشه ویندوزاستور پس از دانلود هدایت می شود تا تحت راه اندازی و نصب قرار گیرد. البته در تصویر زیر توضیحات کامل مایکروسافت را می توانید مشاهده کنید.

ایده این است که مایکروسافت نمی خواهد کاربر پس از ۶ الی ۱۲ ماه کاربری با ویندوز ۱۰ اس آن را کنار گذاشته و مورد استفاده قرار ندهد. شما ممکن است چنین استدلالی را با سیستم عامل ویندوز ۱۰ هوم و پرو همراه بدانید. در واقع به دلیل نصب و حذف بسیاری از برنامه ها و بازیها، با گذشت زمان سرعت کاهش پیدا می کند. بعضی از این برنامه ها ممکن است در پوشه اصلی ویندوز نصب شوند و موجب تاخیر سرعت راه اندازی سیستم عامل شوند. همچنین باید بدانید که برخی برنامه ها موجب تغییر رجیستری شده و سرعت کامپیوترتان را تغییر خواهند داد. بسیاری از کارشناسان فناوری پیشنهاد می کنند تا پاکسازی روی سیستم خود انجام دهید و موجب افزایش سرعت آن شوید. البته کاربران نسخه معمولی چنین قابلیتی را نداشته و این بدان معنا نیست نمی توانند از ویندوز خوبی بهره ببرند.

ویندوز ۱۰ اس اساسا موجب رفع این مشکل می شود. با سیستم عامل ویندوز ۱۰ اس نیازی به پاکسازی ویندوز نصب شده ندارید، اگرچه اغلب کارشناسان فنی به پاکسازی سیستم اشاره بسیاری دارند. این موضوع چیزی بوده که مایکروسافت به مرور زمان آن را برطرف خواهد کرد و عملکرد دستگاه را بهبود خواهد بخشید. نسخه ویندوز ۱۰ اس سیستم عاملی همیشه پایدار محسوب می‌شود و اگر شما به نصب ویندوز ۱۰ پرو بسنده کردید، تفاوت بسیاری را بین این دو نسخه در نصب مشاهده نخواهید کرد. بسیاری از مردم نمی دانند که چیزی را روی دستگاه خود نصب می کنند و در پایان متوجه خواهند شد این برنامه چه بود.

به طور متوسط

در ویندوز ۱۰ پرو به طور متوسط شما چیزی را نصب می کنید که شامل نوار ابزار اضافی، موتور جستجوگر بهینه شده اضافی و برخی دیگر می شود. کلید Express Install که همه ما در هنگام نصب با آن رو به رو می شویم، بسیاری نمی دانیم شامل چه برنامه اضافی برای مخاطب یا کاربر می شود و چه فوایدی را به دنبال دارد. به جز آن که سیستم عامل را دانلود می کنیم و عملیات نصب را انجام می دهیم. این یکی از بزرگترین دلایل کاهش سرعت یک دستگاه ویندوزی بوده و باید قطعا بررسی شود. در ویندوز ۱۰ اس موضوع متفاوت بوده و شما با سرعت و عملکرد روانی رو به رو خواهید بود. مهم نیست چه چیزی نصب می کنید و همانطور که برنامه های مختلفی را می توان از ویندوز استور دانلود و نصب کرد.

ویندوز در کاهش سرعت عمل طی گذشت مدت زمانی شهرت دارد. برای مدتی این موضوع موجب می شد تا افراد از ویندوز به Mac مهاجرت کنند. در حقیقت ویندوز سرعت آن طی مدت زمان کاهش پیدا نمی کند بلکه برنامه های نصب شده روی آن منجر به کاهش سرعت می شوند. هرچه برنامه اضافی بیشتری روی دستگاه کامپیوتری خود نصب کنید، سیستم شما بیشتر کند شده و طی مدت زمانی موجب رنجش ما نیز خواهد شد. اگر شما درباره برنامه هایی که روی ویندوز نصب می کنید آگاهی لازم دارید قطعا سرعت ویندوزتان نیز کاهش پیدا نخواهد کرد. البته به طور متوسط موضوع چنین نخواهد بود و در صورت وجود مشکلی در دستگاه ویندوز با پیغام خطا مواجه می شود. این موضوع زمانی پیش می آید که ویندوز در ابتدا سرعت داشته و با گذشت زمان دچار کندی سرعت شده و موضوع نیز ناشی از نصب برنامه های مختلف روی پلتفرم است.

برای کاربرانی که برنامه های نصب و حذفی بسیاری دارند قطعا سیستم عامل ویندوز ۱۰ اس کارآمدتر است. زیرا با ویندوز ۱۰ پرو یا هوم پوشه هایی در یکی از درایوها ایجاد می شود که به عنوان پوشه راه اندازی شناخته می شود. گذشته از آن در این نوع سیستم عامل ها به مرور زمان نصب برنامه ها روی سرعت سیستم دسکتاپی تاثیر بسیاری داشته و به نوعی مثبت نخواهد بود. بنابراین باید سیستم عامل ویندوز ۱۰ اس را نسبت به نسخه های دیگر ویندوز مقرون به صرفه و کارآمد دانست. در ویندوز ۱۰ اس که رقیبی برای کروم گوگل بوده می توان شاهد سرعت بالای دستگاه با گذشت زمان بود اما در نسخه های دیگر ویندوز این تجربه به دست نمی آید.

از این رو هنگامی که ویندوز ۱۰ پرو یا هوم را نصب می کنید با کندی رو به رو خواهید شد که در ویندوز ۱۰ اس قطعا کمتر است و بهتر محسوب می شود.

نوشته آیا ویندوز ۱۰ اس بهتر از ویندوز ۱۰ است؟ اولین بار در ویندوز ایران – مرجع تخصصی مایکروسافت لومیا، ویندوز و ویندوز موبایل پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *